RUSIA 2018. Se încheie și grupele C și D! Partidă crucială pentru Argentina

rusia 2018, cupa mondiala, grupe, argentina-nigeria, optimi

RUSIA 2018. Marți se termină și partidele din Grupele C și D ale Cupei Mondiale. Franța și Croația sunt deja calificate, în schimb Argentina are emoții uriașe. Parcursul de până acum al lui Messi și compania la turneul final a fost un dezastru.

Sud-americanii își joacă astăzi ultima șansă de a se califica în optimile de finală, iar cuvântul de ordine în partida cu Nigeria este victoria. De partea cealaltă, Nigeria are la dispoziție și varianta remizei, cu condiția ca Islanda să nu învingă Croația la două sau mai multe goluri diferență.

Programul zilei de marți:

De la ora 17:00

Grupa C:

Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki) / în direct pe TVR 1

Echipele probabile:

Danemarca: Kasper Schmeichel; Henrik Dalsgaard, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Jens Stryger Larsen; Lasse Schone, Thomas Delaney, Christian Eriksen; Andreas Cornelius, Martin Braithwaite, Nicolai Jorgensen

Franța: Hugo Lloris; Benjamin Pavard, Raphael Varane, Presnel Kimpembe, Lucas Hernandez; Paul Pogba, Ngolo Kante, Corentin Tolisso; Nabil Fekir, Antoine Griezmann, Thomas Lemar

Australia – Peru (Soci) / în direct pe TVR 2

Echipele probabile:

Australia: Mathew Ryan, Aziz Behich, Mark Milligan, Trent Sainsbury, Josh Risdon, Aaron Mooy, Tom Rogic, Mile Jedinak, Robbie Kruse, Tomi Juric, Mathew Leckie.

Peru: Pedro Gallese; Luis Advincula, Christian Ramos, Anderson Santamaria, Miguel Trauco; Renato Tapia, Yoshimar Yotun; Andre Carrillo, Christian Cueva, Edison Flores; Paolo Guerrero.

Clasament:

  1. Franța 6 puncte (3:1) / calificată
  2. Denemarca 4 (2:1)
  3. Australia 1 (2:3)
  4. Peru 0 (0:2)

De la ora 21:00

Grupa D

Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg) / în direct pe TVR 1

Echipele probabile:

Nigeria: Francis Uzoho; Kenneth Omeruo, William Ekong, Leon Balogun; Tyronne Ebuehi, Wilfred Ndidi, John Obi Mikel, Oghenekaro Etebo, Victor Moses; Kelechi Iheanacho, Ahmed Musa

Argentina: Franco Armani; Eduardo Salvio, Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico; Ever Banega, Javier Mascherano, Enzo Perez, Angel Di Maria; Lionel Messi, Gonzalo Higuain.

Islanda – Croaţia (Rostov) / în direct pe TVR 2

Echipele probabile:

Islanda: Hannes Halldorsson; Birkir Saevarsson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdson, Hordur Magnusson; Aron Gunnarsson, Emil Hallfredsson, Johann Gudmundsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason; Alfred Finnbogason

Croaţia: Lovre Kalinic; Tin Jedvaj, Vedran Corluka, Domagoj Vida, Josip Pivaric; Milan Badelj, Mateo Kovacic, Filip Bradaric; Marko Pjaca, Andrej Kramaric, Ivan Perisic.

Clasament:

  1. Croaţia 6 puncte (5:0) / calificată
  2. Nigeria 3 (2:2)
  3. Islanda 1 (1:3)
  4. Argentina 1 (1:4)

Echipele din Grupa C se împerechează în optimi cu echipele din Grupa D. Se joacă după sistem încrucișat: loc 1 Grupa C vs loc 2 Grupa D și loc 1 Grupa D vs loc 2 Grupa C.

Care sunt criteriile de departajare:

numărul mai mare de puncte

golaverajul din toate meciurile jucate în grupă

golurile marcate în toate partidele din grupă

Dacă două sau mai multe echipe sunt la egalitate de puncte:

meciul direct (sau meciurile directe, dacă trei echipe sunt la egalitate)

golaverajul din meciurile directe

numărul de goluri marcate în meciurile directe

clasamentul Fair Play (cartonaş galben = -1 punct, cartonaş roşu după două cartonaşe galbene = – 3 puncte, cartonaş roşu direct = – 4 puncte, cartonaș galben și cartonaș roșu direct = – 5 puncte)

tragere la sorţi.

Alex Militaru

NICIUN COMENTARIU