RUSIA 2018. Programul grupelor Campionatului Mondial de Fotbal

rusia 2018 campionat mondial costuri

Campionatul Mondial de Fotbal 2018 din Rusia, începe joi, fiind la a 21- ediție. Imaginea turneului final îl întruchipează pe legendarul portar Lev Iaşin, câştigător al Balonului de Aur în 1963, poreclit de sud-americani „Păianjenul Negru”.

Cupa Mondială de fotbal începe joi, meciul de deschidere al competiţiei care se va încheia peste o lună fiind cel dintre Rusia şi Arabia Saudită, de la ora 18.00. 

32 de echipe, inclusiv cea a ţării gazdă, au un singur obiectiv la primul turneu final de campionat mondial care are loc în Europa de Est şi anume să obţină trofeul competiţiei. În premieră pentru un Campionat Mondial, ediţia 2018 vine şi cu o noutate tehnologică: arbitrajul video, testat deja în mai multe competiţii importante.

La ora 17:30, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în prezenţa a 80.000 de microbişti şi invitaţi, va începe Ceremonia de Deschidere a Turneului Final al Campionatului Mondial de Fotbal 2018.

Programul grupelor:

Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 – Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 – Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 – Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 – Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 – Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 – Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 – Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 – Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 – Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 – Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 – Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 – Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 – Franţa – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 – Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 – Franţa – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 – Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 – Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 – Australia – Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 – Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 – Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 – Argentina – Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 – Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 – Islanda – Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 – Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 – Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 – Brazilia – Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 – Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 – Serbia – Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 – Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 – Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 – Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 – Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 – Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 – Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 – Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 – Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 – Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 – Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 – Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 – Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 – Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 – Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 – Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 – Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 – Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 – Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 – Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 – Japonia – Polonia (Samara)

 

NICIUN COMENTARIU