20.9 C
București
joi, 28 martie 2024 - 16:44
No menu items!

RUSIA 2018. Croația a umilit Argentina, scor 3-0! Messi și compania au bagajele făcute

spot_img

RUSIA 2018. Croaţia a obţinut calificarea în optimile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, joi seară, la Nijnîi Novgorod, cu scorul de 3-0 (0-0), echipa Argentinei. În schimb, Leo Messi și colegii săi sunt aproape de a părăsi turneul final. Sud-americanii au nevoie de jocul rezultatelor pentru a mai spera la o calificare in-extremis în faza următoare a Cupei Mondiale.

Argentina – Croaţia 0-3 (Rebic 53, Modric 80, Rakitic 90+1)

Argentina: Caballero – Mercado, Otamendi, Tagliafico – Salvio (Pavon 56), Mascherano, Perez (Dybala 68), Acuna – Messi, Aguero (Higuain 54), Meza.

Croaţia: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic, Rakitic, Brozovic, Rebics (Kramaric 57), Modric, Perisic – Mandzukic.

0-3, minutul 90+1: Rakitic trage de la marginea careului, Caballero respinge în faţă, dar mingea ajunge la Kovacic şi coşmarul sud-americanilor e complet. Galacticul nu se grăbeşte să finalizeze, pasează calm înapoi la Rakitic, iar mijlocaşul Barcelonei nu face decât să o trimită în poarta rămasă goală.

Minutul 86: Bară Croația! Rakitic trimite o bombă de la mare distanţă, din lovitură liberă, dar execuţia sa loveşte încheietura barelor.

0-2, minutul 80: Mijlocul Argentinei e inexistent, Rakitic recuperează o minge în jumătatea adversă, iar decarul Luka Modric găseşte o execuţie genială! Primeşte mingea la 25 de metri, ezită să tragă, dar, apoi, în lipsa unei alte soluţii, şutează cu dreptul, la colţul lung, şi face inutil plonjonul nefericitului Caballero!

0-1, minutul 53: Gafă monumentală a lui Caballero! Rebic punctează după ce portarul sud-american greşeşte o pasă şi îi pune mingea ”pe tavă” mijlocaşului croat.