15.5 C
joi, 25 aprilie 2024 - 19:06

RUSIA 2018. Avalanșă de goluri în primul duel tare al turneului. Portugalia – Spania 3-3

Rusia 2018. Portugalia, campioana en titre a Europei, și Spania, campioana Mondială din 2010, au oferit o partidă încântătoare în grupele de la Campionatul Mondial din Rusia. Cele două au remizat, scor 3-3, la capătul unui meci în care Cristiano Ronaldo a strălucit, superstarul de la Real Madrid reușind un hat-trick!

Cristiano Ronaldo a intrat în istorie după hat-trick-ul cu Spania

Cristiano Ronaldo, 33 de ani, a devenit al patrulea jucător din istorie care înscrie la 4 Campionate Mondiale consecutive, după reușitele de azi în fața Spaniei.

Primii trei jucători care au realizat această performanță sunt brazilianul Pele (1958, 1962, 1966, 1970) și nemții Uwe Seeler (1958, 1962, 1966, 1970) și Miroslav Klose (2002, 2006, 2010, 2014).

Cristiano Ronaldo a marcat astăzi dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 4 al partidei cu Spania, după un fault al lui Nacho în interiorul careului tot asupra starului portughez. Apoi a mai înscris o dată pe finalul primei reprize profitând de gafa lui De Gea, și a închis tabela pe final de meci marcând superb din lovitură liberă.

Faultul lui Nacho a provocat al treilea cel mai rapid penalty din istoria Cupei Mondiale

Faultul lui Nacho  din debutul meciului a provocat al treilea cel mai rapid penalty din istoria Cupei Mondiale: 1974 – Duel Hoeness / Cruyff secunda 55, 2014 – Thiago Silva / Robben secunda 85, 2018 – Nacho / Ronaldo secunda 134.

Portugalia vs Spania 3-3 (2-1)
Au marcat: Ronaldo 4 pen., 44, 88 / Diego Costa 24, 55, Nacho 58

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva, William Carvalho, Moutinho – Bruno Fernandes, Cristiano Ronaldo, Guedes.
Rezerve: Lopes, Beto – Bruno Alves, Dias, Ricardo, Mario Rui, M. Fernandes, Joao Mario, Adrien Silva, Andre Silva, Martins, Quaresma.
Antrenor: Fernando Santos

Spania: De Gea – Nacho, Piqué, Ramos, Alba – Busquets, Koke, Iniesta – Silva, Costa, Isco.
Rezerve: Arrizabalaga, Reina – Carvajal, Odriozola, Azpilicueta, Nacho Monreal, Saul, Thiago, Asensio, Rodrigo, Lucas, Aspas.
Antrenor: Fernando Hierro