9.1 C
vineri, 19 aprilie 2024 - 2:24

România, în semifinalele CM de handbal feminin

Victorie uriașă pentru tricolore în această seară! România a trecut de Danemarca (31-30) în sferturile mondialului de handbal și s-a calificat în semifinalele competiției. A fost un meci cu un final dramatic, cu reprize de prelungiri.

Victorie uriașă pentru tricolore! România a trecut de Danemarca (31-30) în sferturile mondialului de handbal și s-a calificat în semifinalele competiției cu un gol marcat în ultima secundă a prelungirilor. A fost un meci cu un final dramatic, cu reprize de prelungiri. Danemarca este țara gazdă a acestei ediții, iar în optimi, România a eliminat campioana mondială en-titre, Brazilia.

În semifinale, România va juca împotriva Norvegiei, vineri, 18 decembrie, la ora 21:45, tot la Herning.

Norvegia e campioană olimpică și europeană și în grupe a învins România cu 26-22. În sferturi, Norvegia a învins Muntenegru cu 26-25.

În cealaltă semifinală, Polonia joacă împotriva Olandei.