19.4 C
vineri, 29 martie 2024 - 12:43

Obiectiv îndeplinit: România s-a calificat în sferturile de finală ale CM de handbal

Naţionala de handbal feminin a României, care venea după trei eșecuri consecutive, a făcut cel mai bun joc al său de până acum și a eliminat deţinătoarei trofeului, Brazilia cu un scor de 25-22.

Echipa antrenată de Tomas Ryde a fost cea care a condus jocul de duminică, de la Kolding, de la un capăt la altul, reușind să mențină un ritm fără căderile cu care ne-a obișnuit în partidele precedente.

Cea mai bună marcatoare a tricolorelor a fost Aurelia Brădeanu, cu şapte reuşite. În schimb, portarul Paula Ungureanu a fost aleasă omul meciului.

Totodată, tricolorele și-au asigurat calificarea la unul din turneele preolimpice pentru JO de la Rio, de anul viitor.

Prin calificarea în sferturi, acolo unde va înfrunta Danemarca, România şi-a îndeplinit obiectivul – un loc între primele opt naţionale din lume.