Liga Campionilor. CFR Cluj și-a aflat posibilul adversar din turul doi preliminar

cfr cluj, liga campionilor, turul II preliminar, malmo, adversar, tragere la sorti

Liga Campionilor. CFR Cluj și-a aflat marți posibila adversară din turul doi preliminar al Champions League. Campioana României va evolua împotriva învingătoarei dintre Malmo (Suedia) și câștigătoarea mini-turneului preliminar (va avea loc înaintea Turului I).

La mini-turneul preliminar iau parte patru formații: Santa Coloma (Andorra), Drita (Kosovo), La Fiorita (San Marino) și Lincoln Red Imps (Gibraltar). Se dispută după formatul semifinale – finală.

Semifinalele Mini-turneului preliminar:

Santa Coloma vs Drita
La Fiorita vs Lincoln

Se vor disputa în Turul I:

Torpedo Kutaisi (GEO) v Sheriff (MDA)

Shkëndija (MKD) v The New Saints (WAL)

Sūduva (LTU) v APOEL (CYP)

Olimpija Ljubljana (SVN) v Qarabağ (AZE)

F91 Dudelange (LUX) v Videoton (HUN)

Câștigătoarea mini-turneului preliminar v Malmö (SWE)

HJK Helsinki (FIN) v Víkingur (FRO)

Ludogorets Razgrad (BUL) v Crusaders (NIR)

Cork City (IRL) v Legia Warszawa (POL)

Valur Reykjavík (ISL) v Rosenborg (NOR)

Kukës (ALB) v Valletta (MLT)

Flora Tallinn (EST) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Spartaks Jūrmala (LVA) v Crvena zvezda (SRB)

Alashkert (ARM) v Celtic (SCO)

Spartak Trnava (SVK) v Zrinjski (BIH)

Astana (KAZ) v Sutjeska (MNE)

Vor avea loc în Turul II:

Astana (KAZ) / Sutjeska (MNE) v Midtjylland (DEN)

Ludogorets Razgrad (BUL) / Crusaders (NIR) v F91 Dudelange (LUX) / Videoton (HUN)

Kukës (ALB) / Valletta (MLT) v Olimpija Ljubljana (SVN) / Qarabağ (AZE)

CFR Cluj (ROU) v Câștigătoarea mini-turneului preliminar  / Malmö (SWE)

Dinamo Zagreb (CRO) v Flora Tallinn (EST) / Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Spartaks Jūrmala (LVA) / Crvena zvezda (SRB) v Sūduva (LTU) / APOEL (CYP)

BATE Borisov (BLR) v HJK Helsinki (FIN) / Víkingur (FRO)

Shkëndija (MKD) / The New Saints (WAL) v Torpedo Kutaisi (GEO) / Sheriff (MDA)

Cork City (IRL) / Legia Warszawa (POL) v Spartak Trnava (SVK) / Zrinjski (BIH)

Alashkert (ARM) / Celtic (SCO) v Valur Reykjavík (ISL) / Rosenborg (NOR)

Echipele calificate în faza grupelor:

Spania: FC Barcelona, Atlético Madrid, Real Madrid, CF Valencia

Germania: Bayern München, Schalke 04, Hoffenheim, Borussia Dortmund

Anglia: Manchester City, Manchester United, Tottenham Hotspur, Liverpool

Italia: Juventus Torino, SSC Napoli, AS Roma, Internazionale Milano

Franța: Paris Saint-Germain, AS Monaco, Olympique Lyon

Rusia: Lokomotiv Moscova, CSKA Moscova

Portugalia: FC Porto

Ucraina: Shakhtar Donetsk

Belgia: Club Brugge

Turcia: Galatasaray Istanbul

Cehia: Viktoria Plzeň
Calendarul ediției 2018/2019 a Champions League:

Tur preliminar – mini-turneu în 26 și 29 iunie

Turul 1 – 10/11 și 17/18 iulie

Turul 2 – 24/25 iulie și 31 iulie/1 august

Turul 3 – 7/8 și 14 august

PLAY-OFF-UL – 21/22 și 28/29 august

FAZA GRUPELOR -18/19 septembrie, 2/3 și 23/24 octombrie, 6/7 și 27/28 noiembrie, 11/12 decembrie

OPTIMI – 12/13 şi 19/20 februarie (turul); 5/6 şi 12/13 martie (returul)

SFERTURI – 9/10 şi 16/17 aprile

SEMIFINALE – 30 aprilie/1 mai şi 7/8 mai

FINALA – 1 iunie  – Estadio Metropolitano, Madrid.

Alex Militaru

NICIUN COMENTARIU