19.4 C
vineri, 29 martie 2024 - 12:40

Jocurile Europene Baku 2015: România, medalie de argint la aerobică

Pe podium au mai urcat echipele din Ungaria (medalie de aur – 21.144 puncte) şi Spania (bronz – 20.933 puncte)

europene_aerobica

Echipa de gimnastică aerobică a României a câştigat, duminică, medalia de argint în proba de grup, la Jocurile Europene de la Baku.

Echipa României, formată din gimnaştii Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocşer şi Lucian Săvulescu a încheiat cu un total de 21.094 puncte, cu care a cucerit medalia de argint.

Tot duminică, gimnaştii Lavinia Panaete şi Dacian Barna s-au clasat pe locul 6 în proba perechi mixte.

România a mai cucerit trei medalii la gimnastică, dar la disciplina artistică, sâmbătă, prin Andreea Iridon (bronz la paralele şi argint la bârnă) și Marius Berbecar (bronz la paralele).

România participă la Jocurile Europene cu o delegaţie formată din 147 de sportivi, 83 de băieţi şi 64 de fete, care concurează în 22 de discipline sportive. În total, la prima ediţie a Jocurilor Europene participă peste 6.000 de sportivi.