sâmbătă, 20 aprilie 2024 - 2:26
No menu items!

Halep, în semifinalele Roland GArros, după un meci dramatic

spot_img

Simona Halep s-a calificat ]n semifinalele turneului de tenis de la Roland Garros, după un meci dramatic câștigat în fața ucrainencei Elina Svitolina.

Tenismena română a câștigat partida de tenis, de miercuri, din sferturile de finală ale turneului de mare șlem de la Roland Garros, disputată pe arena Susane Lenglen. Halep (4 WTA)a învins-o pe jucătoarea din Ucraina Elina Svitolina (6 WTA) cu scorul de 3-6, 7-6 (8-6), 6-0.

În setul al doilea, Simona Halep era condusă cu scorul de 5-1, reușind o revenire surprinzătoare, iar la scorul de 6-5 pentru ea, avea trei mingi de meci pe serviciul ucrainencei. S-a ajuns în tiebreak, câștigat de româncă. Setul 3 a fost câștigat la pas de Halep.

Românca o va întâlni în semifinală pe tenismena cehă Karolina Pliskova (3 WTA), care a trecut ușor de franceza Caroline Garcia (27 WTA) cu scorul de 7-6 (7-3), 6-4.