vineri, 19 aprilie 2024 - 21:26
No menu items!

Cine va fi adversara Simonei Halep, în sferturile de la Indian Wells

spot_img

Românca a învins-o, în noaptea de marți spre miercuri, pe Karolina Pliskova (6-4, 6-4), în optimile de finală ale turneului californian

halep dubai

Simona Halep o va întâlni, miercuri seara, în sferturile turneului de la Indian Wells, pe Carla Suárez Navarro, locul 13 WTA și cap de serie nr. 12, care a trecut, în meciul disputat în optimi, de britanica Heather Watson în trei seturi – 7-6 (5), 3-6, 6-1.

Halep (23 de ani) și Suarez Navarro (26 ani, 13 WTA) au câștigat fiecare patru meciuri, dar iberica a obținut și o victorie fără joc, anul trecut, când Simona a declarat forfait la meciul programat în optimi la Roma.

Astfel, Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea spaniolă a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Am jucat de multe ori contra ei. Fiecare meci a durat cam trei ore și mă aștept la o partidă dificilă. Știu cum joacă și voi încerca să fiu agresivă și să joc rapid. Voi face totul pentru a câștiga și sunt sigură că voi avea șansa mea.

Simona Halep

Simona Halep, numărul trei mondial, a declarat, marți, la Indian Wells, după victoria din meciul cu Karolina Pliskova că și-a regăsit spiritul de a lupta pentru fiecare minge, iar acesta este stilul ei definitoriu.

Am ieșit pe teren și am luptat pentru fiecare minge și cred că acesta este stilul meu. Simt că mi-am regăsit spiritul de a lupta pentru fiecare minge și fiecare meci. Am pierdut acest sentiment la Australian Open. Împotriva Ekaterinei Makarova nu am luptat din toate puterile și cred acestea este e cel mai rău lucru posibil, după mine. Apoi mi-am spus că nu mai vreau să renunț la luptă vreodată. Acum mă simt mai bine, mai încrezătoare, ies pe teren și lupt pentru fiecare punct.

Românca, a treia favorită a turneului de la Indian Wells, a învins-o a doua oară pe Pliskova, după ce se impusese și luna trecută, în finala de la Dubai, cu 6-4, 7-6 (4). De altfel, marți noapte, Halep a stârnit hohote de râs, după ce, în setul al doilea, a crezut că partida cu Pliskova s-a încheiat la scorul de 5-3. Ea a sărbătorit victoria, uitând că mai are nevoie de un game. Şi-a dat însă seama de eroare şi a oprit drumul spre fileu, ridicând mâinile în semn de „scuze”.