joi, 25 aprilie 2024 - 13:52
No menu items!

Cine este tenismenul – campion la câștiguri anul acesta, în circuitul ATP

spot_img

Sârbul Novak Djokovic a câștigat în 2014 peste 14 milioane de dolari în circuitul masculin de tenis ATP

atp-tennis-championship1

Sârbul Novak Djokovic a câștigat anul acesta peste 14 milioane de dolari în circuitul masculin de tenis ATP, la mare distanță de elvețianul Roger Federer (9,4 milioane) și de spaniolul Rafael Nadal (6,7 milioane).

În Top 10 este concentrată aproape jumătate din suma totală obținută de primii 100 de jucători, relatează cotidianul „L’Equipe”.

Primul român din ierarhia câștigurilor pe 2014 în ATP este Horia Tecău, pe locul 76, cu 519.035 dolari, el încheind anul pe locul 16 în clasamentul de dublu. Victor Hănescu, cel mai bun român la simplu (122), se află pe locul 115, cu 310.232 dolari.

Jucătorul cel mai titrat din circuitul ATP în 2014 (Indian Wells, Miami, Roma, Wimbledon, Beijing, Paris-Bercy și apoi Turneul Campionilor), Novak Djokovic, numărul 1 mondial la finalul acestui sezon pentru a treia oară în carieră, ocupă în mod logic prima poziție a clasamentului câștigurilor (venituri obținute doar de la turnee) cu 14,3 milioane dolari, colectați în 12 luni.

Jucătorul sârb a câștigat de fapt la fel de mult cât cei 33 de jucători clasați între locurile 68 și 100 (14,1 milioane dolari), în timp ce duo-ul Federer-Nadal, ocupanții locurilor 2 și, respectiv, 3 mondial au câștigat 9,4 și 6,7 milioane dolari.

Nouă jucători francezi din Top 100, Tsonga, Gasquet, Monfils, Simon, Benneteau, Chardy, Mannarino, Roger-Vasselin și Paul-Henri Mathieu, au adunat 9,98 milioane dolari.